fbpx

Kilka słów o profilaktyce logopedycznej

„Kiedyś tyle dzieci nie chodziło na zajęcia do logopedy.” Zdanie, które słyszę niezwykle często i które pokazuje, że skala problemu jest naprawdę spora. Z mojego doświadczenia wynika, że w większości grup przedszkolnych połowa (albo nawet ponad połowa!) dzieci wymaga objęcia pomocą w formie zajęć logopedycznych.
Na terapię uczęszczają dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, wadami wymowy, niepłynnością mowy, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i… tak mogłabym jeszcze długo wymieniać. O ile na wystąpienie pewnych zaburzeń nie mamy wpływu, ponieważ np. zadziała czynnik genetyczny, to możemy poprzez profilaktykę logopedyczną wspierać nasze dzieci, aby wykształciły prawidłowy tor oddechowy, właściwą pozycję spoczynkową języka, a tym samym w przyszłości uniknęły wad wymowy (a nawet wad zgryzu).

Jak zatem możemy wspierać rozwój dzieci w warunkach domowych?

Przede wszystkim poprzez wspólne spędzanie czasu – słuchanie dziecka z uwagą i dawanie mu tym samym motywacji do podejmowania dialogu, opowiadanie o czynnościach, które wykonujemy, czytanie książek, a także ograniczanie wpływu wysokich technologii (wg badaczy dzieci nie powinny korzystać z technologii cyfrowej do 2, a nawet 3 roku życia). Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezwykle istotne są zabawy ruchowe (zwłaszcza na świeżym powietrzu), a więc wspieranie motoryki dużej. Korzystajmy z dobroczynnego wpływu coraz bardziej pomysłowo urządzonych placów zabaw. Nie możemy także zapomnieć o stymulacji motoryki małej, a więc o przekładaniu paluszkami drobnych elementów, nawlekaniu, o zabawach paluszkowych, lepieniu z plasteliny itp. Ośrodki w korze mózgowej odpowiedzialne za precyzyjne ruchy rąk, sąsiadują z ośrodkami odpowiadającymi za ruchy narządów artykulacyjnych, stąd tak ważne jest wspieranie rozwoju motoryki precyzyjnej.
Warto też wspomnieć o stymulacji lewej półkuli mózgu, która odpowiada za mowę. Można tego dokonać np. poprzez zabawy w szeregowanie, układanie sekwencji i wiele innych, o których szczegółowo przeczytacie w kolejnym tekście, który poświęcony będzie sposobom wspierania lewej półkuli mózgu.

Nie zapominajmy także o znanych i lubianych przez dzieci ćwiczeniach oddechowych, takich jak: zdmuchiwanie świeczek, nadmuchiwanie balona, dmuchanie przez słomkę do szklanki z wodą, zabawy z piórkami, czy nawet tak zwyczajne wąchanie kwiatków na łące. Proste czynności kształtują wielkie umiejętności. Poniżej dwa krótkie filmiki z propozycjami takich właśnie ćwiczeń:

O profilaktyce logopedycznej mogłabym pisać godzinami, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zapraszam Was również na mój profil na Facebooku oraz Instagramie.

Weronika Działoszyńska (@logoprzygoda) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

LogoPrzygoda | Facebook

mgr Weronika Działoszyńska
neurologopeda, specjalista wczesnej interwencji logopedycznej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *