fbpx

Wspieranie rozwoju dziecka

Stymulacja lewej półkuli mózgu

Przyjście małego człowieka na świat, wywraca nasze życie do góry nogami. Chcemy, jako rodzice, zrobić wszystko, by rosło i rozwijało się jak najlepiej. Właśnie dlatego sięgamy po książki, zabawki edukacyjne, szukamy przeróżnych sposobów wspierania jego rozwoju.

Sposobów, czy też może metod jest mnóstwo. Czasami gubimy się w ich gąszczu, dlatego też warto sięgać po takie, które rekomendowane są przez specjalistów, z którymi oni na co dzień pracują.

Jedna z takich metod, proponuje, by wdrażać podane przez nią techniki także w stymulacji rozwoju zdrowych dzieci, nie tylko tych wymagających terapii. Mam tutaj na myśli Metodę Krakowską, której podstawowe elementy to m.in.: stymulacja słuchowa, programowanie języka, dziennik wydarzeń, symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania, stymulacja lewej półkuli mózgu czy ćwiczenia kategoryzacji. Dzisiaj chciałabym przybliżyć jedną z nich, a mianowicie stymulację lewej półkuli mózgu. Brzmi poważnie, wiem, ale zaraz pokażę, że nie jest to skomplikowane.

Technika ta zakłada przygotowanie ośrodków lewej półkuli mózgu do przetwarzania informacji językowych (uczy m.in. rozumienia mowy, powtarzania, mówienia, czytania, pisania). Można tego dokonać poprzez wykonywanie ćwiczeń porządkowania linearnego i sekwencyjnego. Oznacza to, że odtwarzamy element po elemencie wg określonego porządku, zachowując przy tym kierunek od lewej do prawej, od góry do dołu. Dlaczego właśnie tak? Znajduje to odzwierciedlenie w tym, że czytamy i piszemy zgodnie z tym kierunkiem. Zadania jakie przygotujemy dla dziecka mogą być wzrokowe (np. obrazki, zabawki), słuchowe (np. sekwencja głosek, słów; dźwięki różnych instrumentów) lub ruchowe (np. taniec, zabawy ruchowe). Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że codziennie wykonujemy niezliczoną ilość zadań sekwencyjnych: ubieramy się, mówimy, robimy zakupy, jeździmy na rowerze czy hulajnodze.

Do ćwiczeń, które stymulują lewą półkulę należą tzw. układanki lewopółkulowe, ale również kodowanie, relacje, sekwencje, szeregi. Poniżej przykład układanki lewopółkulowej na podstawie gry Kółko i krzyżyk.

W dzisiejszym tekście przybliżę temat sekwencji. Pewnie niejednego rodzica zastanawia jak je wprowadzać? Czym są sekwencje? Sekwencje, to uporządkowany według ustalonej reguły ciąg znaków. Elementy, które wykorzystujemy w sekwencji (obrazki, słowa, gesty, dźwięki itd.) powtarzają się. U małych dzieci wprowadzamy zazwyczaj sekwencję złożoną z dwóch elementów, a potem stopniowo zwiększamy ilość i tym samym utrudniamy zadanie. Zadania te wykonujemy zgodnie z etapami uczenia się, a więc w pierwszej kolejności dziecko po prostu powtarza. Na niżej załączonym zdjęciu dałam przykład układania sekwencji z kartami pracy pochodzącymi z opracowania Logo-bączki .

Na kolejnym etapie maluch uczy się rozumienia zasad (musi sam domyślić się jaka jest reguła i kontynuować lub uzupełnić ułożoną przez rodzica sekwencję).

Po opanowaniu tych umiejętności wkracza w etap nazywania (dziecko samodzielnie układa sekwencję).

Dobrej zabawy!

mgr Weronika Działoszyńska

neurologopeda, specjalista wczesnej interwencji logopedycznej

Opracowano na podstawie:

„Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci”, Cieszyńska- Rożek Jagoda, Kraków, 2013

Zapraszam do śledzenia moich profili na Instagramie oraz Facebooku:

Weronika Działoszyńska (@logoprzygoda) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

LogoPrzygoda – Strona główna | Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *