fbpx

Drewniane sortery kolorów i kształtów

Dziś nawet malutkie dzieci otaczane są feerią dźwięków, barw i innych wzrokowych bodźców. Bardzo szybko mają styczność z urządzeniami multimedialnymi, ekranami tabletów, komórek, które stymulują głównie prawą półkulę mózgu. I tutaj z pomocą przychodzą układanki lewopółkulowe, które nie są modą, ale niezwykle potrzebną pomocą w prawidłowym stymulowaniu mózgu naszych pociech. Wspomagać lewą półkulę mózgu możemy zacząć dość wcześnie, najpierw od wprowadzania sorterów kolorów i układania prostych wzorów.

Dlaczego to jest istotne? Lewa półkula mózgu odpowiada, między innymi, za logiczne myślenie, planowanie, dostrzeganie zależności czy obliczanie prostych działań. Stąd tak istotne wspieranie rozwoju dziecka również na tej płaszczyźnie. Warto również zwrócić uwagę, by kolory w proponowanych dziecku pomocach nie były zbyt krzykliwe. Stonowane barwy są milsze dziecięcym zmysłom niż te neonowe, których przesyt mamy w otaczającym świecie.

Dostępne w Alutkowie produkty często pełnią właśnie podwójną funkcję: sortera oraz układanki. Dlatego też można śmiało powiedzieć, że są to zabawki rosnące wraz z dzieckiem. Przykładem niech będą kolorowe jajka, które najpierw dziecko dopasowuje kolorami do kieliszków, a wraz z etapem dorastania wprowadzać możemy karty, z których pomocą potrenujemy lewą część mózgu. Segregowanie to ważna umiejętność nie tylko ucząca barw, ale również systematyzowania wg określonych kategorii, odnajdywanie cech wspólnych przedmiotów. Decydując się na ręcznie wykonywane drewniane zabawki niwelujemy możliwość zaburzeń integracji sensorycznej i wspomagamy harmonijny, spokojny rozwój naszego dziecka.

2/2